Ciąg dalszy przygód (niezbyt) mężnego orka

Tym razem przekazuję wiadomość niezwykle krótką – ukazał się następny rozdział „Marszu ku Światłości”.
No dobrze. Zasadniczo mógłbym skreślić jeszcze parę słów. Ostatni miesiąc spędziłem na generalnym przeglądzie już opublikowanych części powieści. Nadal nie są one, ku mojej rozpaczy, idealne, ale nie od razu Kraków zbudowano.
Jeszcze uwaga na marginesie: na kilku stronach (nie będę wytykał palcem) pojawia się ten sam błąd dotyczący pisowni nazwy utworu. Korzystając z okazji, pragnę przypomnieć, że oficjalny tytuł brzmi: „Marsz ku Światłości”. Dlaczego Światłość wielką literą? Z dwóch powodów:
1. Słowo Światłość, zgodnie z zamierzeniem twórcy, jest w tym kontekście nazwą uosobionego pojęcia oderwanego, a takie można zapisywać od wielkiej litery. Podobnych przypadków, w których wyrazy pospolite pisane są wielką literą, odnajdziemy mnóstwo w Apokalipsie św. Jana: Proroctwo, Śmierć, Otchłań oraz Bestia, Smok, Wąż jako określenia szatana (pisanego tam zawsze – ciekawostka – od małej litery).
2. Traktując „Marsz ku Światłości” jako nazwę witryny internetowej, a nie utworu, również zapiszemy tytuł w podany sposób, ponieważ zgodnie z treścią odpowiedniej uchwały Rady Języka Polskiego: „Słowa wchodzące w skład nazw witryn i portali internetowych piszemy wielką literą, z wyjątkiem spójników i przyimków, występujących wewnątrz tych nazw” (a więc tak samo jak tytuły czasopism).
Wystarczy mądrzenia się. Zapraszam do lektury trzeciego rozdziału pt. „Biała Grań”!
Reklamy

2 uwagi do wpisu “Ciąg dalszy przygód (niezbyt) mężnego orka

  1. Witam! W imieniu swoim i całej Załogi ocenialni Shiibuya z przyjemnością informuję, że właśnie ukazała się ocena Twojego blogu. Pozdrawiam i życzę miłego dnia z nadzieją, że docenisz moją pracę i kulturalnie skomentujesz recenzję.

    Polubienie

Skreśl parę słów

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s