Premiera rozdziału VII

Tym razem bohater zawędruje na daleką północ – wprost do pokrytej śniegiem Zimowej Twierdzy. Na samą myśl o tym miejscu robi mi się zimno. To już VII rozdział, a książka liczy sobie aktualnie niemal 150 stron! Niemniej muszę powiedzieć, że jest już bliżej końca niż początku. Rozpisałem plan wydarzeń do ostatniego epizodu. Trochę pracy jeszcze zostało, ale widać światło w tunelu. Wspomniany rozdział do pobrania w menu powyżej. Tymczasem w dalszej części wpisu autor poczyni kilka uwag na temat zmian pisowni poczynionych w Marszu ku Światłości.

Przewertowałem poradnię językową Wydawnictwa Naukowego PWN, odnajdując wiele ciekawych rzeczy. To naprawdę kopalnia skarbów. Do rzeczy.

Najpoważniejsza modyfikacja dzieła obejmuje zmianę rodzaju rzeczownika elf – dotąd traktowałem go jako rzeczownik nieoosobowy. Pisałem więc te elfy elfy zrobiły, a w liczbie mnogiej biernik równał się mianownikowi: widzę te elfy. Niby dobrze, ale warto zauważyć, że sytuacja taka dotyczy duszka z mitologii germańskiej, a przecież nie w takiej roli występują te istoty w utworze. Upodmiotawiając bohaterów, należy uczynić z elfa rzeczownik męskoosobowy. Odtąd piszę zatem: ci elfowie (chociaż słowniki nie notują tej formy) i elfy zrobili, zaś w liczbie mnogiej biernik równa się dopełniaczowi: widzę tych elfów. Teraz elf nie jest już istotą mitologiczną, ale pełnoprawnym członkiem ludzkiej społeczności! Ha!

Rozważałem też liczbę mnogą osobowych nazw własnych, nazwy własne przedstawicielek płci żeńskiej oraz przymiotniki utworzone od tych nazw. Przyjąłem następujące rozwiązania:

Forma podstawowa Liczba mnoga Forma żeńska Przymiotnik
ten ork ci orkowie (nie: te orki) orka lub orczka (nie: orczyca) orkowy (nie: orkijski)
ten elf ci elfowie (nie: te elfy) elfka lub elfini (nie: elfica) elfi (forma słownikowa)

Inne nazwy, w rodzaju ogr, niezbyt mnie interesowały, ale radzę przeszukać archiwa wspomnianej poradni, bo i nie takie tematy poruszano.

Zapraszam też do lektury rozdziału. Albo wysłuchania tego, co ukazało się dotąd w audiobooku. Co kto woli.

Skreśl parę słów

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s